KANAL TEDAVİSİ

Bazı durumlarda çürük nedeniyle dişin tüm sinir dokusu etkilenmekte ve sağlıklı doku kalmamaktadır. Bu durumda eğer süt dişin kökü ve alttaki kemik yapısı iyi durumdaysa, diş restore edilebilecekse ve hepsinden önemlisi çocuğumuz bu tedaviye uyum sağlayabilecekse kanal tedavisi yapılmalıdır. Çocuk Diş Hekimleri (Pedodontist) olarak artık bir süt dişini kurtarmanın bir kalıcı dişi kurtarmak kadar önemli olduğunu biliyoruz. Çünkü bir süt dişi aynı zamanda en iyi yer tutucusudur ve alttan gelen dişlerin doğru pozisyonda sürebilmesi için rehber olarak görev yapar. 

Vaktinden önce süt dişi kaybedilirse;

-dişlerin dizilimi zamanla bozulur; 

-bakımı zor olan çapraşık dişlerin varlığı çiğnemede zorluk, çene ekleminde problemler ve görünüşünden memnun olmayan, hayat kalitesi etkilenmiş mutsuz bireylerle karşılaşmamıza neden olur. Bu durumlara neden olmamak için belirtilen şartlar sağlanıyorsa süt dişlerine kanal tedavisi yapılmalıdır.

  Süt dişlerine kanal tedavisi yapılırken kullanılan kök kanal dolgu maddesi alttaki daimi dişe zarar vermeyen, onun sürmesini etkilemeyen ve zamanla eriyen (süt dişine kullanılan kanal dolgu maddesinin eriyebilme özelliği sayesinde süt dişinin kökü eridikçe kök kanal dolgusu da eriyerek alttaki dişin sağlıklı bir şekilde sürmesini sağlamaktadır.) özelliğe sahiptir. Süt dişlerine kanal tedavisi yapıldıktan sonra dişin üstüne dolgu yapılabilir ama en doğrusu paslanmaz çelik veya pediatrik zirkon kuronlar ile restorasyonudur.

 


Cevap Bırakın.

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Designed By Strategy Cube

TurkishEnglishGerman
Call Now Button0544 436 30 77