hamilelikte diş sağlığı

Hamilelikte Diş Sağlığı

İnsan vücudu, yakıtı gıda olan karmaşık bir makinadır. İyi yakıt ve düzgün bir sindirim pek çok problemi oluşmadan önler. Çok önemli olan sindirim sistemimiz de ağızdan başlar. Hamilelik sürecinde annenin ve bebeğin iyi beslenmesi çok önemlidir. Tüm bu sebeplerden dolayı hamilelik sürecinde dişlere ve ağız hijyenine daha fazla önem vermek gerekir. Hamilelik sebebi ile tükürük akışı azaldığından dişler çürüme riski altındadır. Sık ve şekerli beslenme de bu durumu daha da kötü hale getirir. Halk arasında “her hamilelikte bir diş kaybettim” söyleminin bilimsel açıklaması budur. Bebek dişten kalsiyum çekmez ama hamilelik süreci diş çürüğü için uygun bir ortam yaratır.


İmplant

Diş implantı, ağız içinde eksik dişlerin yerine çene kemiğinin içine yerleştirilen titanium vidalardır. Uzun yıllar boyunca zarar görmüş, çürümüş, kırılmış ve çekilmek zorunda kalmış dişlerin yerine daha sağlam ve güzel dişler konulmasını sağlayan bir tedavi yaklaşımıdır. Diş eksikliğinin yeri ve sayısına göre protez dişlere destek olmakla görevlidirler. İlk muayene gününde implant yapılacak bölgelerin röntgen filmi alınarak kemik hacmi ve niteliği değerlendirilir. Ağız içi muayene ile yumuşak dokuların durumu değerlendirilir. Hastanın sistemik bir engeli yoksa her yaştan hastaya bu tedavi uygulanabilir. İmplantların sayısı ve yerine göre sabit porselen kaplamalar veya Locater bağlantılı (halk arasında çıtçıtlı olarak bilinir) protezler yapılabilmektedir. Sabit porselen kaplamaların yapıldığı vakalar gerçek diş hissiyatını daha çok karşılar. Hareketli olmadıkları için üst düzey konfor sağlarlar. Porselenlerin yüzeyi çok temiz ve estetik olarak hastanın istediği tarzda olduğu için kullanımı çok kolaydır. Temizliği ve bakımı için diş fırçalama ve gargara kullanımı yeterli olacaktır. 6 ayda bir yapılacak düzenli kontroller ile kemiğin içinde kalan parçanın da değerlendirilmesi ve temizliğinin yapılması gereklidir. Sabit protezlerin dışında Locater- hassas tutuculu bağlantılı yani “Çıtçıtlı” olarak bilinen protez çeşidi vardır. Bu protez çeşidi “damak protez” olarak bilinen eski tip hareketli protezlere alternatif olarak geliştirilmiştir.


diş ipi kullanımı nasıl olmalıdır?

Diş İpi Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Diş ve ağız bakımında temel unsur diş fırçalamaktır. Ama diş fırçalamanın yeterli olmadığı bazı alanlar vardır. Dişlerin birbirine bakan yüzeylerine diş fırçası giremez ve temizleyemez. Özellikle dişleri sıkışık ve çapraşık olan bireylerde bu ara yüzlerde renklenme, diş taşı ve çürük çok sık görünür. Bu nedenle her gün en az bir kere diş ipi yapmak gereklidir. Diş ipinde çubuklu olanları değil ip formunda olanları tercih etmek gereklidir. Diş ipini kullanırken, 25 cm ipi parmaklarımıza dolayarak diş aralarına nazikçe girmek gerekir. Diş ipini dişe doğru yaslayarak aradaki gıda artıklarını çıkartmak yeterli olacaktır.


Diş Beyazlatma

??Diş beyazlatma işlemi diş yüzeyinde ve mine dokusunun derinlerine işlemiş lekelerin çıkarılmasını ve dişin renginin 1-2 ton açılmasını hedefler. Özel ajanlar kullanılarak diş yüzeyi hazırlanır ve beyazlatıcı uygulanır.20 dk seanslar halinde gerektiği kadar uygulanır. Diş beyazlatma işlemi dişlerin renginin  birkaç ton açıldığı, daha beyaz ve parlak hale geldiği bir tedavi yöntemidir. Yıllar boyu tüketilen renkli gıdalar (çay, kahve,salça,şarap vb…) diş yüzeyindeki mikro boyuttaki porlara çökerek dişin derinlemesine renklenmesine sebep olur. Bu birikim uzun sürerse dişteki renklenme artar ve fırçalama ile geçmeyecek bir hal alır. Bu gibi durumlarda “Diş Beyazlatma Tedavisi” uygulanır. Bu yöntem diştaşı ve plak temizliği ile başlar. Diş üzerindeki tabaka temizlenir. Temizliği yapılmış diş yüzeyine özel kimyasallar sürülerek “Beyazlatma Işığı” uygulanır. Bu ışık beyazlatıcı kimyasalların gücünü arttırır. Beyazlatıcı kimyasallar diş yüzeyine çökmüş renklendirici maddeleri uzaklaştırır, dişin rengini açar. 20 dakikalık 2 seans sonunda diş rengi birkaç ton açılır. İşlem esnasında “hafif bir ısınma”  hissedilebilir. Operasyon sonrasında geçici olarak 1 hafta diş hassasiyeti oluşabilir.

diş beyazlatma

gülüş tasarımı ve diş estetiği

Gülüş Tasarımı Ve Diş Estetiği

✒️Çağımızda, teknolojinin de gelişmesi ile estetik algısı daha farklı bir boyuta ulaştı. Herkes için daha ulaşılabilir hale geldi. Eskiden imkansız görülen estetik operasyonlar artık çok daha kolay. Dijital gülüş tasarımı da bunlardan yalnızca bir tanesi. Temel olarak dijital gülüş tasarımında, hastalardan alınan çeşitli ölçü, fotoğraf ve video verileri dijital ortamda ayrıntılı şekilde incelenmektedir. Üç boyutlu dijital ölçü sistemleri ile bilgisayara aktarılan ağız yapısı en ince ayrıntısına kadar planlanmakta ve daha işe başlamadan tedavi planını oluşturulması sağlanmaktadır. Dişlerin ve gülüşün son halinin bilgisayar ortamı ve hasta ağzında görülebildiği bu sistem ile hata payını minimuma indirip kişiye özel estetik düzenlemeler yapılabilmektedir. Bu planlamalar yalnızca dişleri değil aynı zamanda diş etlerini de kapsamaktadır.


Diş Beyazlatma Teknikleri

Güzel bir gülümsemenin açamayacağı kapı yoktur derler. Beyaz ve düzgün dizilmiş dişler ise güzel bir gülümsemenin anahtarıdır. Kişiye özgüven verir , kendini daha rahat ifade etmesini sağlar. Peki herkes dişlerinden memnun mu?

Pek çok kişi dişlerinin konum ya da şeklinden önce beyazlığını önemser. Öncelikli olarak bu probleminin çözülmesini ister. Biz hekimlerden bu konuda tedavi isterler. Beyazlatma tedavisi 3 farklı şekilde uygulanabilir. Ofis tipi , Ev tipi ve Tek diş beyazlatma.

diş beyazlatma

ofis tipi beyazlatma

Ofis Tipi Beyazlatma

Ofis tipi beyazlatmada öncelikle diş ve yumuşak dokular izole edilir. Özel diş eti maskesi uygulaması olası hassasiyetin önüne geçmemizi sağlar. Yanak ve dudakların içine pamuk koyarak bu bölgelerin de izolasyonu sağlanır. Dişlerin yüzeyine özel beyazlatma karışımı eşit bir şekilde dağıtılır. Bu işlemin ardından özel beyazlatma ışığı uygulamasına başlanır.20 dakikalık seans sonrasında işlemler yeniden yapılır. Ofis tipi beyazlatma ile diş renginde 2-3 ton açılma gözlenebilir.


Ev Tipi Beyazlatma

Ofis tipi beyazlatma işleminden sonra dişler oldukça beyazlar. Ama bu beyazlık aylar geçtikçe renkli gıdaların tüketilmesi ve diş fırçalamanın az olması nedeni ile azalmaya başlar. Bu nedenle yeniden hatırlatma dozları uygulanır. Evde kullanmak için özel plaklar üretilir. Beyazlatma karışımı bu plakların içine yerleştirilir. Plaklar ağıza takılır. 4-5 saat bu plaklar ağızda kalır ve dişlerde yeniden beyazlama sağlanmış olunur.

ev tipi beyazlatma

tek diş beyazlatma

Tek Diş Beyazlatma

Kanal tedavisi, eski dolgular , yanlış antibiyotik kullanımı gibi durumlar dişlerde renklenmeye sebep olabilir. Diş fırçalama ile bu renklenmeleri temizlemek mümkün olmayabilir. Renklenme dişin içinden gelmekte ve büyük ton farklılığına sebep olmaktadır. Bu gibi dişlerin içine beyazlatma karışımı yerleştirerek beyazlatmak mümkündür.


Estetik Porselen Kaplamalar İle Hollywood Gülüşü

Estetik algısı kişiye göre değişim gösteren bir olgudur. Renk , şekil , yüzey özelliği, ışık geçirgenliği gibi bir çok farklı birleşeni olan bir olgudur. Günümüz trendlerinde ise renk ve şekil konusunda bir dönüşüm yaşanmaktadır. Geçtiğimiz 20 yılda uygulanmaya başlanan Zirkonyum-Porselen protezler ilk çıktıklarında opak , bembeyaz ve köşeli formlara sahiplerdi. O günün Hollywood modası uçları daha düz ve beyazdı. Pek çok film oyuncusu dişlerini tam porselenle kaplatıp bu modya uydu. Oval yüzlü ve dudak eğimi olan kişilere çok yakıştı. Ama daha yayvan ve düşük dudak çizgisi olan kişilere çok da yakışmadı. Bu durum da güncel estetik konusunda bir tane doğru olmadığını, herkesin yüzüne uygun farklı tasarım yapılması gerektiğini gösterdi. Günümüzde artık tasarımlar her kişiye özel olarak yeniden yapılıyor. Kişinin yaşı, mesleği, hayata bakışına göre çok spesifik tasarımlar yapılabiliyor. Malzeme kalitesinin kat kat artması ile estetik sonuçlar daha da iyi oldu. Gerçek diş gibi ışığı geçiren E-max porselenler ile Estetik-Maximum seviyeye ulaşıyor.

estetik porselen kaplama ile Hollywood gülüşü

ERKEN ÇOCUKLUK ÇAĞI ÇÜRÜKLERİ (EÇÇ)

Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (AAPD), EÇÇ’yi 71 aylık veya daha küçük bir çocukta herhangi bir süt dişinde bir veya daha fazla çürük (kavitesiz veya kaviteli lezyon), eksik (çürük nedeniyle) veya dolgulu diş yüzeyinin varlığı olarak tanımlar. 

Ayrıca 3 yaşından küçük çocuklarda herhangi bir düz düzey çürüğü belirtisi ise şiddetli erken çocukluk çağı çürüklerinin (S-EÇÇ) göstergesidir.

Dünya çapında pandemik bir hastalık olmaya devam eden EÇÇ’ den etkilenen çocuk sayısı gün geçtikçe artmaktadır. 

Devamını Oku


FLOR
Dişleri florlasak da mı saklasak yoksa florlamadan mı saklasak?

Erken çocukluk çağı çürükleri, tükürük, diyet ve muhtemelen genetik faktörler dahil olmak üzere çeşitli biyolojik belirleyicilerden etkilenen bölgeye özgü, çok faktörlü bir hastalıktır; bu hastalık, birçok gelişmekte olan ülkede, özellikle düşük gelirli, yetersiz hizmet alan gruplarda önemli bir sağlık sorunu olarak kabul edilmektedir. Pediatrik diş hekimleri tarafından klinik uygulamada geleneksel yöntemlere ek olarak çeşitli çürük önleyici stratejiler (eğitimsel ve profilaktik) benimsenmiştir. Bu profilaktik işlemler arasında en yaygın olanı pit ve fissür örücüler ile florürlü vernik ve jellerin topikal uygulanmasıdır. Flor, bütün popülasyonlarda ağız sağlığını geliştirmede belirgin bir rol oynamaktadır.

Devamını Oku


YER TUTUCULAR

  • Süt dişleri beslenme, konuşma, çenelerin gelişimi ve estetiğe katkıda bulunma gibi fonksiyonların yanı sıra kendilerinden sonra sürecek olan daimi dişlerin yerlerini korumaları nedeniyle bilinen en iyi yer tutuculardır.
  • Sağlıklı dentisyonun anahtarı sayılan süt dişlerinin erken kaybı; ileride geçici ya da kalıcı olabilecek okluzyon bozukluklarına, estetik sorunlara, beslenme problemlerine, anormal dil/emme alışkanlıklarına, konuşma bozukluklarına ve psikolojik sorunlara yol açabilmektedir.
  • Erken süt dişi kaybının sagittal, vertikal ve transversal olarak malokluzyon artışına neden olduğu bildirilmektedir. 

Devamını Oku


Çene Cerrahi

Ağız diş çene cerrahisi; dişler, dişleri çevreleyen çene kemiği ve yumuşak dokular ile bu yapıları içeren tüm patolojilerin cerrahi olarak tedavisi ile ilgilenen bir branştır.
20 yaş dişlerinin cerrahi çekimleri, kırılmış dişlerin komplikasyonlu çekimleri, kök ucu rezeksiyonları, kist operasyonları gibi basit cerrahi işlemlerden tümör cerrahileri, ortognatik cerrahi (çene uyum bozukluklarının cerrahi tedavileri), çene yüz bölgesi travmaları ve temporomandibuler eklem cerrrahisine kadar birçok major cerrahi tedavinin de yürütüldüğü bir alan olarak bilinir.

Devamını Oku


Designed By Strategy Cube

TurkishEnglishGerman
Call Now Button0544 436 30 77